Result 24 March 2001

Distance - 287km

 

 
1   ZABEL Erik GER TEL 7:23'13''   
2   CIPOLLINI Mario ITA SAE 7:23'13'' at 0'00'' 
3   VAINSTEINS Romans LAT DFF 7:23'13'' 0'00'' 
4   CONTE Biagio ITA SAE 7:23'13'' 0'00'' 
5   BETTINI Paolo ITA MAP 7:23'13'' 0'00'' 
6   COLOMBO Gabriele ITA CTA 7:23'13'' 0'00'' 
7   BALDUCCI Gabriele ITA TAC 7:23'13'' 0'00'' 
8   ZBERG Marcus SUI RAB 7:23'13'' 0'00'' 
9   HINCAPIE George USA USP 7:23'13'' 0'00'' 
10 SORENSEN Rolf DEN CSW 7:23'13'' 0'00'' 
11 BARTOLI Michele ITA MAP 7:23'13'' 0'00'' 
12 TRENTI Guido USA CTA 7:23'13'' 0'00'' 
13 VAN PETEGEM Peter BEL MCY 7:23'13'' 0'00'' 
14 FAGNINI Gian Matteo ITA TEL 7:23'13'' 0'00'' 
15 HAUPTMAN Andrej SLO TAC 7:23'13'' 0'00'' 
16 CELESTINO Mirko ITA SAE 7:23'13'' 0'00'' 
17 PIERI Dario ITA SAE 7:23'13'' 0'00'' 
18 AERTS Mario BEL LOT 7:23'13'' 0'00'' 
19 PLANCKAERT Jo BEL COF 7:23'13'' 0'00'' 
20 VANDEVELDE Christian USA USP 7:23'52'' 0'39'' 
21 DEKKER Erik NED RAB 7:24'03'' 0'50'' 
22 MALBERTI Fabio ITA LIQ 7:24'03'' 0'50'' 
23 CASAGRANDE Francesco ITA FAS 7:24'03'' 0'50'' 
24 VELO Marco ITA MER 7:24'03'' 0'50'' 
25 SCIANDRI Maximilian GBR LAM 7:24'03'' 0'50'' 
26 HAMBURGER Bo DEN CSW 7:24'03'' 0'50'' 
27 KIVILEV Andrei KAZ COF 7:24'03'' 0'50'' 
28 FIGUERAS Giuliano ITA PAN 7:24'03'' 0'50'' 
29 RUMSAS Raimondas LTU FAS 7:24'03'' 0'50'' 
30 JULICH Bobby USA C.A 7:24'14'' 1'01'' 
31 VINOKOUROV Alexandre KAZ TEL 7:24'14'' 1'01'' 
32 GASPERONI Cristian ITA CTA 7:24'14'' 1'01'' 
33 FONTANELLI Fabiano ITA MER 7:24'14'' 1'01'' 
34 GAUMONT Philippe FRA COF 7:24'14'' 1'01'' 
35 MATTAN Nico BEL COF 7:24'14'' 1'01'' 
36 PETITO Roberto ITA FAS 7:24'14'' 1'01'' 
37 SERPELLINI Marco ITA LAM 7:24'14'' 1'01'' 
38 PRADERA RODRIGUEZ Mikel ESP ONC 7:24'14'' 1'01'' 
39 FARAZIJN Peter BEL COF 7:24'14'' 1'01'' 
40 CAMENZIND Oskar SUI LAM 7:24'14'' 1'01'' 
41 TCHMIL Andrei BEL LOT 7:24'21'' 1'08'' 
42 KLIER Andreas GER TEL 7:24'28'' 1'15'' 
43 GUIDI Fabrizio ITA MCY 7:24'28'' 1'15'' 
44 SACCHI Fabio ITA SAE 7:24'50'' 1'37'' 
45 SVORADA Jan CZE LAM 7:24'56'' 1'43'' 
46 ZANOTTI Marco ITA LIQ 7:24'56'' 1'43'' 
47 WHITE Matthew AUS USP 7:24'56'' 1'43'' 
48 HUSHOVD Thor NOR C.A 7:24'56'' 1'43'' 
49 BOSSONI Paolo ITA TAC 7:24'56'' 1'43'' 
50 RADAELLI Mauro ITA TAC 7:24'56'' 1'43'' 
51 ZANETTE Denis ITA LIQ 7:24'56'' 1'43'' 
52 DOMINGUEZ J. Carlos ESP BAN 7:24'56'' 1'43'' 
53 MURN Uros SLO MDN 7:24'56'' 1'43'' 
54 ZBERG Beat SUI RAB 7:24'56'' 1'43'' 
55 O'GRADY Stuart AUS C.A 7:24'56'' 1'43'' 
56 PICCOLI Mariano ITA LAM 7:24'56'' 1'43'' 
57 VASSEUR CÚdric FRA USP 7:24'56'' 1'43'' 
58 BORTOLAMI Gianluca ITA TAC 7:24'56'' 1'43'' 
59 BRANDT Christophe BEL LOT 7:24'56'' 1'43'' 
60 ARTETXE GEZURAGA Mikel ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
61 BLAUDZUN Michael DEN CSW 7:24'56'' 1'43'' 
62 JOACHIM Benoit LUX USP 7:24'56'' 1'43'' 
63 O'NEILL Nathan AUS PAN 7:24'56'' 1'43'' 
64 GIANETTI Mauro SUI COA 7:24'56'' 1'43'' 
65 SYNIUSKINE Yaugeni BLR PAN 7:24'56'' 1'43'' 
66 FOFONOV Dmitri KAZ COF 7:24'56'' 1'43'' 
67 SIMEONI Filippo ITA CTA 7:24'56'' 1'43'' 
68 ARRIETA JosÚ Luis ESP BAN 7:24'56'' 1'43'' 
69 HOJ Frank DEN COA 7:24'56'' 1'43'' 
70 WESEMANN Steffen GER TEL 7:24'56'' 1'43'' 
71 FLORES GALARZA Igor ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
72 CONTRINI Daniele ITA LIQ 7:24'56'' 1'43'' 
73 HUSER Rolf SUI COA 7:24'56'' 1'43'' 
74 LELLI Massimiliano ITA COF 7:24'56'' 1'43'' 
75 VOIGT Jens GER C.A 7:24'56'' 1'43'' 
76 GONZALEZ JIMENEZ Aitor ESP KEL 7:24'56'' 1'43'' 
77 CABELLO Francisco ESP KEL 7:24'56'' 1'43'' 
78 JENNER Christopher FRA C.A 7:24'56'' 1'43'' 
79 GIUNTI Massimo ITA CTA 7:24'56'' 1'43'' 
80 MUSEEUW Johan BEL DFF 7:24'56'' 1'43'' 
81 SCHAFFRATH Jan GER TEL 7:24'56'' 1'43'' 
82 CHAURREAU BERNARDEZ Inigo ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
83 GUTIERREZ PALACIOS JosÚ Ivan ESP ONC 7:24'56'' 1'43'' 
84 LANFRANCHI Paolo ITA MAP 7:24'56'' 1'43'' 
85 MAYO DIEZ Iban ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
86 ELLI Alberto ITA TEL 7:24'56'' 1'43'' 
87 OLANO MANZANO Abraham ESP ONC 7:24'56'' 1'43'' 
88 TAFI Andrea ITA MAP 7:24'56'' 1'43'' 
89 PANTANI Marco ITA MER 7:24'56'' 1'43'' 
90 VARRIALE Antonio ITA PAN 7:24'56'' 1'43'' 
91 FORNACIARI Paolo ITA MAP 7:24'56'' 1'43'' 
92 PEERS Chris BEL COF 7:24'56'' 1'43'' 
93 LOTZ Marc NED RAB 7:24'56'' 1'43'' 
94 AZEVEDO JosÚ POR ONC 7:24'56'' 1'43'' 
95 MIKHAILOV Guennadi RUS LOT 7:24'56'' 1'43'' 
96 ZUELLE Alex SUI COA 7:24'56'' 1'43'' 
97 AEBERSOLD Niki SUI COA 7:24'56'' 1'43'' 
98 EKIMOV Vjatceslav RUS USP 7:24'56'' 1'43'' 
99 DEL OLMO ZENDEGI Txema ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
100 BARBERO Sergio ITA LAM 7:24'56'' 1'43'' 
101 ETXEBARRIA ARANA Unai VEN EUS 7:24'56'' 1'43'' 
102 MARICHAL Thierry BEL LOT 7:24'56'' 1'43'' 
103 BRUSEGHIN Marzio ITA BAN 7:24'56'' 1'43'' 
104 SAVOLDELLI Paolo ITA SAE 7:24'56'' 1'43'' 
105 CASSANI Enrico ITA DFF 7:24'56'' 1'43'' 
106 CIREA Mario ITA SAE 7:24'56'' 1'43'' 
107 PADRNOS Pavel CZE SAE 7:24'56'' 1'43'' 
108 SCINTO Luca ITA MAP 7:24'56'' 1'43'' 
109 TOSATTO Matteo ITA FAS 7:24'56'' 1'43'' 
110 RODRIGUEZ Fred USA DFF 7:24'56'' 1'43'' 
111 GUSTOV Volodymir UKR FAS 7:24'56'' 1'43'' 
112 BALDATO Fabio ITA FAS 7:24'56'' 1'43'' 
113 YAKOVLEV Serguei KAZ CTA 7:24'56'' 1'43'' 
114 Tristan NED CSW 7:24'56'' 1'43'' 
115 JONES Timothy ZIM MDN 7:24'56'' 1'43'' 
116 FERNANDEZ BUSTINZA Bingen ESP EUS 7:24'56'' 1'43'' 
117 COPPOLILLO Michele ITA PAN 7:24'56'' 1'43'' 
118 DUMA Vladimir UKR PAN 7:24'56'' 1'43'' 
119 DI LUCA Danilo ITA CTA 7:24'56'' 1'43'' 
120 KONYSHEV Dmitri RUS FAS 7:25'31'' 2'18'' 
121 ZANINI Stefano ITA MAP 7:26'51'' 3'38'' 
122 RASTELLI Ellis ITA LIQ 7:28'03'' 4'50'' 
123 ZARRABEITIA Mikel ESP ONC 7:28'03'' 4'50'' 
124 LARSEN Nicolay Bo DEN CSW 7:28'13'' 5'00'' 
125 MORENI Cristian ITA MER 7:28'30'' 5'17'' 
126 ONGARATO Alberto ITA MDN 7:28'30'' 5'17'' 
127 MIORIN Devis ITA MDN 7:28'30'' 5'17'' 
128 ASTARLOA Igor ESP MER 7:28'30'' 5'17'' 
129 ORTENZI Gian Mario ITA MER 7:28'30'' 5'17'' 
130 MATVEYEV Sergiy UKR PAN 7:28'53'' 5'40'' 
131 LEAPER Tom AUS PAN 7:28'53'' 5'40'' 
132 HUNDERTMARK Kai GER TEL 7:29'47'' 6'34'' 
133 DEN BAKKER Maarten NED RAB 7:30'25'' 7'12'' 
134 BOVEN Jan NED RAB 7:30'25'' 7'12'' 
135 LODA Nicola ITA FAS 7:30'25'' 7'12'' 
136 DE JONGH Steven NED RAB 7:30'25'' 7'12'' 
137 GOUGOT Fabrice FRA C.A 7:30'25'' 7'12'' 
138 PEETERS Wilfried BEL DFF 7:30'25'' 7'12'' 
139 MILESI Marco ITA DFF 7:30'25'' 7'12'' 
140 BRAMATI Davide ITA MAP 7:30'25'' 7'12'' 
141 VAN HYFTE Paul BEL LOT 7:30'25'' 7'12'' 
142 WADECKI Piotr POL DFF 7:30'25'' 7'12'' 
143 BEECKMAN Koen BEL CSW 7:30'25'' 7'12'' 
144 MEIER Roland SUI COA 7:30'25'' 7'12'' 
145 HERNANDEZ BERTRAN Jaime Javier ESP FES 7:30'25'' 7'12'' 
146 CUENCA MARTINEZ Juan Manuel ESP KEL 7:30'25'' 7'12'' 
147 ETXEBARRIA David ESP EUS 7:30'25'' 7'12'' 
148 DE WAELE Fabian BEL LOT 7:30'25'' 7'12'' 
149 BRIGNOLI Ermanno ITA MER 7:30'25'' 7'12'' 
150 JAKSCHE Jorg GER ONC 7:30'25'' 7'12'' 
151 KJAERGAARD Steffen NOR USP 7:30'25'' 7'12'' 
152 TONKOV Pavel RUS MCY 7:30'25'' 7'12'' 
153 GUALDI Domenico ITA MDN 7:32'06'' 8'53'' 
154 VAN BONDT Geert BEL MCY 7:32'06'' 8'53'' 
155 GEROSA Mauro ITA TAC 7:32'06'' 8'53'' 
156 KLEMENCIC Zoran SLO TAC 7:32'55'' 9'42'' 
157 PASCUAL LLORENTE Javier ESP KEL 7:32'55'' 9'42'' 
158 VAN DYCK Hendrik BEL LOT 7:32'55'' 9'42'' 
159 MONDINI Gianpaolo ITA MER 7:32'55'' 9'42'' 
160 LANDIS Floyd USA MCY 7:32'55'' 9'42'' 
161 BENITO GUERRERO Alberto ESP BAN 7:32'55'' 9'42'' 
162 GIABBECUCCI Federico ITA CTA 7:32'55'' 9'42'' 
163 SASTRE ESTEVEZ Iban ESP FES 7:32'55'' 9'42'' 
164 MASSI Rodolfo ITA MDN 7:32'55'' 9'42'' 
165 MARINI Mirko ITA LIQ 7:32'55'' 9'42'' 
166 PIZIKS Arvis LAT CSW 7:32'55'' 9'42'' 
167 SALVATO Cristian ITA LIQ 7:32'55'' 9'42'' 
168 DIERCKXSENS Ludo BEL LAM 7:35'44'' 12'31'' 
169 TAULER Antonio ESP KEL 7:35'44'' 12'31'' 
170 KNAVEN Servais NED DFF 7:35'44'' 12'31'' 
171 MICHAELSEN Lars DEN COA 7:35'44'' 12'31'' 
172 ODRIOZOLA MUGARZA Jon ESP BAN 7:35'44'' 12'31'' 
173 CASERO MORENO Rafael ESP FES 7:35'44'' 12'31'' 
174 VOGELS Henk AUS MCY 7:35'44'' 12'31'' 
175 CLINGER David USA FES 7:35'44'' 12'31'' 
176 SCHWEDA Raphael GER COA 7:37'37'' 14'24'' 
177 BELOHVOSCIKS Raivis LAT LAM 7:38'52'' 15'39'' 
178 RITTSEL Martin SWE CSW 7:38'52'' 15'39'' 
179 LATASA LASA David ESP BAN 7:38'52'' 15'39'' 
180 LEON MANE Francisco ESP KEL 7:38'52'' 15'39'' 
181 KADLEC Milan CZE MDN 7:38'52'' 15'39'' 

 
  Team Result
  1 Saeco (Ita) (2+4+16=22), 12 points.
2 Telekom (Ger) (1+14+31=46), 9 pnt.
3 Cantina Tollo (Ita) (6+12+32=50), 8 pnt.
4 Tacconi Sport/Vini Caldirola (Ita) (7+15+49=71), 7 pnt.
5 US Postal (USA) (9+20+47=76), 6 pnt.
6 Cofidis (Fra) (19+27+34=80), 5 pnt.
7 Rabobank (Ned) (8+21+54=83), 4 pnt.
8 Fassa Bortolo (Ita) (23+29+36=88), 3 pnt.
9 CSC/World Online (Den) (10+26+61=97), 2 pnt.
10 Mapei/Quick Step (Ita) (5+11+84=100), 1 pnt.

 

Back