Result 19 March 2005

Distance - 294km

 

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo  7.11.39 (40.866 km/h)
2 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                          
3 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                       
4 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone                    
5 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                        
6 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux                                
7 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                         
8 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                              
9 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Bianchi                                 
10 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                 
11 Vicente Reynes Mimo (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                
12 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
13 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                 
14 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                          
15 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team                            
16 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                      
17 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                                    
18 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                       
19 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                             
20 Angel Edo (Spa) Saunier Duval-Prodir                                    
21 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team                  
22 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                   
23 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                        
24 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                        
25 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          
26 Vladimir Gusev (Rus) Team CSC                                           
27 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                   
28 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                    
29 Axel Merckx (Bel) Davitamon-Lotto                                       
30 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                      
31 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                            
32 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           
33 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne        
34 Alexandre Vinokourov (Kaz) T-Mobile Team                                
35 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                    
36 Mario Cipollini (Ita) Liquigas-Bianchi                                  
37 Francesco Casagrande (Ita) Naturino-Sapore di Mare                      
38 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Caffita                                  
39 Gabriele Colombo (Ita) Naturino-Sapore di Mare                          
40 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo at 0.05
41 Erik Dekker (Ned) Rabobank at 0.06
42 Paolo Bettini (Ita) Quick Step at 0.07
43 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo at 0.09
44 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                          
45 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                               
46 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                           
47 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                          
48 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                    
49 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                    
50 Andrey Kashechkin (Kaz) Credit Agricole                                 
51 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team                       
52 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Caffita at 0.12
53 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi at 0.38
54 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                     
55 Bram Tankink (Ned) Quick Step                                           
56 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux                               
57 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         
58 Francisco J. Ventoso Alberdi (Spa) Saunier Duval-Prodir                 
59 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Caffita at 1.05
60 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
61 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                      
62 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                          
63 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                    
64 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                 
65 Bradley Mcgee (Aus) Française Des Jeux                                  
66 Guido Trenti (USA) Quick Step                                           
67 Joerg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team                          
68 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                        
69 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto at 2.29
70 Matej Mugerli (Slo) Liquigas-Bianchi                                    
71 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                                       
72 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.                                          
73 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom at 4.15
74 Joerg Ludewig (Ger) Domina Vacanze                                      
75 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                               
76 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                       
77 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team             
78 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                   
79 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                      
80 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                                       
81 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Adria Mobil                           
82 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
83 Jan Boven (Ned) Rabobank                                                
84 Matthew White (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone                    
85 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto                                
86 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore di Mare                               
87 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole at 7.13
88 Bradley Wiggins (GBr) Credit Agricole                                   
89 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team                  
90 Hayden Roulston (NZl) Discovery Channel Pro Cycling Team                
91 Baden Cooke (Aus) Française Des Jeux                                    
92 Guillermo Ruben Bongiorno (Arg) Ceramica Panaria-Navigare               
93 Cédric Vasseur (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone                   
94 Ludovic Auger (Fra) Française Des Jeux                                  
95 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto                                       
96 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                       
97 Maxim Iglinskiy (Kaz) Domina Vacanze                                    
98 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         
99 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                       
100 Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze                             
101 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                              
102 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne              
103 Gian Matteo Fagnini (Ita) Naturino-Sapore di Mare                      
104 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                   
105 Dario Andriotto (Ita) Liquigas-Bianchi                                 
106 Matteo Carrara (Ita) Team Barloworld-Valsir                            
107 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        
108 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
109 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                      
110 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.                                     
111 Jure Golcer (Slo) Acqua & Sapone-Adria Mobil                           
112 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore di Mare                           
113 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                           
114 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                                    
115 Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.                                      
116 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems at 10.28
117 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
118 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore di Mare                       
119 Matti Breschel (Den) Team CSC                                          
120 Constantin Zaballa Gutierrez (Spa) Saunier Duval-Prodir                
121 Mark Renshaw (Aus) Française Des Jeux                                  
122 Alessio Galletti (Ita) Naturino-Sapore di Mare                         
123 Davide Bramati (Ita) Quick Step                                        
124 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros-Würth Team at 12.30
125 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone                    
126 José Luis Arrieta Lujambio (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne at 13.40
127 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne           
128 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare                    
129 Pedro Arreitunandia (Spa) Team Barloworld-Valsir                       
130 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                     
131 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                    
132 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                            
133 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team                      
134 Manuel Quinziato (Ita) Saunier Duval-Prodir                            
135 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                              
136 David George (RSA) Team Barloworld-Valsir                              
137 Gianluca Bortolami (Ita) Lampre-Caffita                                
138 Mauro Gerosa (Ita) Liquigas-Bianchi                                    
139 Ivan Ravaioli (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
140 Maryan Hary (Fra) Bouygues Telecom                                     
141 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                        
142 Paolo Longo Borghini (Ita) Team Barloworld-Valsir                      
143 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.                                     
144 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                        
145 Simone Cadamuro (Ita) Domina Vacanze at 18.00
146 Eddy Serri (Ita) Team Barloworld-Valsir                                
147 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                                  
148 Giosuè Bonomi (Ita) Lampre-Caffita                                     
149 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                     
150 Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze                                     
151 Michele Gobbi (Ita) Domina Vacanze                                     
152 Antonio Bucciero (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                      
153 Matthew Wilson (Aus) Française Des Jeux                                
154 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                    
155 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                             
156 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
157 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
158 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne          
159 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                             
160 Imanol Erviti (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                     
161 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone                  
162 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                           
163 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     
164 Jans Koerts (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone                     
165 Sergio Miguel M. Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team             
DNF Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                            
DNF Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Adria Mobil                      
DNF Enrico Degano (Ita) Team Barloworld-Valsir                             
DNF Antonio Salomone (Ita) Team Barloworld-Valsir                          
DNF Giulio Tomi (Ita) Team Barloworld-Valsir                               
DNF Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                                  
DNF Jérome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                   
DNF Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone            
DNF Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone                    
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Credit Agricole                                 
DNF Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                    
DNF Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
DNF Serhiy Honchar (Ukr) Domina Vacanze                                    
DNF Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                   
DNF Bernhard Eisel (Aut) Française Des Jeux                                
DNF Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                      
DNF Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne               
DNF Daniele Righi (Ita) Lampre-Caffita                                     
DNF Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team                           
DNF Magnus Backstedt (Swe) Liquigas-Bianchi                                
DNF Marco Milesi (Ita) Liquigas-Bianchi                                    
DNF Mauro Santambrogio (Ita) Team L.P.R.                                   
DNF Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore di Mare                          
DNF Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                            
DNF Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                             
DNF Cristian Moreni (Ita) Quick Step                                       
DNF Andrea Tafi (Ita) Saunier Duval-Prodir                                 
DNF Andrea Peron (Ita) Team CSC                                            
DNF Allan Johansen (Den) Team CSC                                          
DNF Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                    
DNS Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                    
DNS George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team               
DNS Ivan Fanelli (Ita) Team L.P.R.