Result 18 March 2006

Distance - 294km

 

1 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic in 6.29.41 (45.27 km/h)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                 
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                           
4 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                
5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                               
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                     
7 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                       
8 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               
9 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                           
10 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                 
11 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                       
12 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                        
13 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                   
14 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    
15 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                    
16 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                          
17 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                      
18 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                   
19 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team                         
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                         
21 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                         
22 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                               
23 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux                              
24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears     
25 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                                     
26 Bjoern Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                               
27 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare                 
28 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team               
29 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                
30 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone               
31 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team              
32 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                            
33 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone                                 
34 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.05
35 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                 
36 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                        
37 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears   
38 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                    
39 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
40 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank                          
41 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   
42 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                     
43 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                               
44 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    
45 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                 
46 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone               
47 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone          
48 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        
49 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
50 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                            
51 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                  
52 Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux                            
53 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                   
54 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir                         
55 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua Sapone                                  
56 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic                             
57 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                               
58 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                    
59 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                 
60 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                            
61 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
62 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                 
63 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             
64 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team               
65 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                         
66 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                            
67 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team                   
68 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole                              
69 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                             
70 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                       
71 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team                    
72 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone              
73 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                           
74 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                       
75 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic  0.16
76 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC  0.25
77 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                  
78 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                         
79 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
80 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                
81 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld 0.42
82 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskad 0.48
83 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 0.49
84 Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems             
85 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 0.56
86 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                         
87 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.13
88 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                 
89 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                   
90 Cristian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                     
91 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.37
92 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic  1.51
93 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance  1.57
94 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto  2.03
95 Dario Pieri (Ita) Team L.P.R. 2.24
96 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team  2.29
97 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance                             
98 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital                               
99 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                      
100 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team             
101 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.  2.42
102 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 2.57
103 Marco Velo (Ita) Team Milram 3.17
104 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic                          
105 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                        
106 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                          
107 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld  3.56
108 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare  5.11
109 Francisco J. Ventoso Alberdi (Spa) Saunier Duval-Prodir  6.15
110 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux 6.55
111 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance  7.01
112 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                                  
113 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                  
114 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi                     
115 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                            
116 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team              
117 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                            
118 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                   
119 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                
120 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua Sapone                               
121 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  
122 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        
123 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                             
124 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                
125 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone                                   
126 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                        
127 Allan Johansen (Den) Team CSC                                       
128 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team              
129 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                  
130 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears               
131 Mauro Facci (Ita) Barloworld                                        
132 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                  
133 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
134 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi                        
135 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                              
136 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux                          
137 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone             
138 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                   
139 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                          
140 Joerg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team                      
141 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare            
142 Alexandre Vinokourov (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team               
143 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                     
144 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.                                     
145 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare  8.10
146 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      
147 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team  8.26
148 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare  9.30
149 Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.                                   
150 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone                                 
151 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone                                     
152 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       
153 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                              
154 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone                                       
155 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi                       
156 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                             
157 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                             
158 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                 
159 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux                              
160 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone  10.48
161 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                   
162 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance