Result  21 March 2009

Distance - 298 km

 

1 Mark Cavendish (GB) Team Columbia - Highroad in 6.42.45 (44,420 km/h)
2 Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam                                      
3 Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam 0.02   
4 Allan Davis (Aus) Quick Step                                                  
5 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                           
6 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                                                
7 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi                                   
8 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                      
9 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                        
10 Peter Velits (Svk) Team Milram                                               
11 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                                         
12 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                        
13 Greg van Avermaet (Bel) Silence-Lotto                                        
14 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                                           
15 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                            
16 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                                   
17 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                                  
18 Christian Knees (Ger) Team Milram                                            
19 Julian Dean (NZl) Garmin - Slipstream                                        
20 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                                           
21 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                                      
22 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha                                           
23 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                                         
24 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                                             
25 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        
26 Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld                                          
27 Anthony Geslin (Fra) Française des Jeux                                      
28 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                                   
29 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                                           
30 Giovanni Visconti (Ita) ISD                                                  
31 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                                     
32 Nick Nuyens (Bel) Rabobank                                                   
33 Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam                                         
34 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                                     
35 Nicholas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0.07    
36 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                                            
37 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                                            
38 Davide Rebellin (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli        
39 George Hincapie (USA) Team Columbia - Highroad                               
40 Murilo Fischer (Bra) Liquigas at 0.10    
41 Luca Danilo Di (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini 0.14    
42 Lorenzo Bernucci (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                             
43 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                              
44 Ivan Basso (Ita) Liquigas                                                    
45 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                             
46 Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli       
47 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                          
48 Jérome Pineau (Fra) Quick Step                                               
49 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                               
50 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                        
51 Yoann Offredo (Fra) Française des Jeux 0.22    
52 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 0.53    
53 Robert Hunter (RSA) Barloworld 1.03
54 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                             
55 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                                         
56 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                                              
57 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                       
58 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C.                                           
59 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne 1.51    
60 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam                                         
61 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 3.53    
62 Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli   
63 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                                               
64 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream                                 
65 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 8.19
66 Marco Corti (Ita) Barloworld                                                 
67 Robbie Mcewen (Aus) Team Katusha                                             
68 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                        
69 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne Gil (Spa) Caisse d'Epargne         
70 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                    
71 Said Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                      
72 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                                            
73 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                       
74 Josep Jufré (Spa) Fuji-Servetto                                              
75 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                                
76 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha                                            
77 Arnaud Labbe (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     
78 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                        
79 Rui Costa (Por) Caisse d'Epargne                                             
80 Mikael Cherel (Fra) Française des Jeux                                       
81 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                         
82 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                            
83 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                              
84 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                                             
85 Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                             
86 Marco Velo (Ita) Quick Step                                                  
87 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                                        
88 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                      
89 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank                                       
90 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto                                         
91 Leonardo Duque (Col) Cofidis                                                 
92 Roger Hammond (GB) Cervélo TestTeam                                         
93 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                                 
94 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - Highroad                          
95 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                                     
96 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - Highroad                                  
97 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto                                          
98 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                                       
99 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                   
100 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                   
101 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                                      
102 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                                             
103 Hayden Roulston (NZl) Cervélo TestTeam                                      
104 Andriy Grivko (Ukr) ISD                                                     
105 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                                      
106 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                  
107 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad                              
108 Bradley Wiggins (GB) Garmin - Slipstream                                   
109 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                              
110 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.                                        
111 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad                               
112 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli     
113 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                       
114 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                         
115 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                                              
116 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                           
117 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                               
118 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                          
119 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                        
120 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                               
121 Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                               
122 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi                                      
123 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                                   
124 Julien El Fares (Fra) Cofidis                                               
125 Lance Armstrong (USA) Astana                                                
126 Dario Cioni (Ita) ISD                                                       
127 Oscar Gatto (Ita) ISD                                                       
128 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                                           
129 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                                               
130 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                                 
131 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam                                     
132 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                                    
133 Jeremy Hunt (GB) Cervélo TestTeam                                          
134 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank                                         
135 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C.                                         
136 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                                           
137 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                                     
138 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream                                        
139 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                                   
140 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 11.38
141 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                                       
142 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                    
143 Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto                                          
144 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                
145 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                                 
146 Sébastien Minard (Fra) Cofidis                                              
147 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis                                         
148 Emanuale Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.                                        
149 Luis Angel Mate (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli       
150 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                 
151 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 12.29
152 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 12.30
153 Peter Wrolich (Aut) Team Milram                                             
154 Martin Velits (Svk) Team Milram                                             
155 Grégory Rast (Swi) Astana                                                   
156 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                               
157 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel - Euskadi                                   
158 Michael Friedman (USA) Garmin - Slipstream                                  
159 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank                                              
160 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 12.33
161 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank 12.35
162 Christophe Le Mevel (Fra) Française des Jeux                                
DNF Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank
DNF Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream
DNF Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom
DNF Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
DNF Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
DNF Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
DNF Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
DNF Michael Schär (Swi) Astana
DNF Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom
DNF Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF Alexandre Blain (Fra) Cofidis
DNF Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
DNF Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto
DNF Maxim Belkov (Rus) ISD
DNF Ian Stannard (GB) ISD
DNF Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD
DNF Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
DNF Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
DNF Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
DNF Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
DNF Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
DNF Maarten Wynants (Bel) Quick Step
DNF Leonardo Scarselli (Ita) ISD
DNF Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes  - Farnese Vini
DNF Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes  - Farnese Vini
DNF Josu Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - Highroad
DNF Gerald Ciolek (Ger) Team Milram


website statistics