Result  20 March 2010

Distance - 298 km

 

1    Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank    6:57:28     
2    Tom Boonen (Bel) Quick Step          
3    Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini          
4    Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox          
5    Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo          
6    Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team          
7    Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli          
8    Maxim Iglinsky (Kaz) Astana          
9    Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto          
10   Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone          
11   Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank          
12   Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux          
13   Enrico Gasparotto (Ita) Astana          
14   Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack          
15   Paul Martens (Ger) Rabobank          
16   Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux          
17   Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank          
18   Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Professional Cycling Team          
19   Linus Gerdemann (Ger) Team Milram          
20   Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne          
21   Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step          
22   Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team          
23   Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo          
24   Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo Test Team          
25   Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia          
26   Andriy Grivko (Ukr) Astana    0:00:09     
27   Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team          
28   Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo          
29   Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha    0:00:18     
30   Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli    0:00:21     
31   Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha    0:00:39     
32   Simon Clarke (Aus) ISD - Neri    0:01:35     
33   Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini          
34   Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini          
35   Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team          
36   Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi    0:01:40     
37   Dmitriy Muravyev (Kaz) Team Radioshack          
38   Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale          
39   Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne          
40   Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Carmiooro NGC          
41   Niki Terpstra (Ned) Team Milram          
42   Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions          
43   Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi          
44   Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia          
45   Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi          
46   Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha          
47   Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto          
48   Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha          
49   Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne          
50   Christian Knees (Ger) Team Milram          
51   Markus Fothen (Ger) Team Milram          
52   Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team          
53   Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux          
54   Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team          
55   George Hincapie (USA) BMC Racing Team          
56   Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack          
57   Sébastien Rosseler (Bel) Team Radioshack          
58   Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli          
59   Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team          
60   Bram Tankink (Ned) Rabobank          
61   Nick Nuyens (Bel) Rabobank          
62   Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank          
63   Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri          
64   Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team          
65   Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale          
66   Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale          
67   William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom          
68   Matteo Tosatto (Ita) Quick Step          
69   Emanuele Sella (Ita) Carmiooro NGC          
70   Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini          
71   Jérôme Pineau (Fra) Quick Step          
72   Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi          
73   Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox          
74   Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini          
75   Dries Devenyns (Bel) Quick Step          
76   Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli          
77   Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini          
78   Assan Bazayev (Kaz) Astana          
79   Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo          
80   Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux          
81   Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne          
82   Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo    0:01:49     
83   Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone          
84   Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale    0:01:54     
85   Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone    0:03:04     
86   Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo    0:03:13     
87   Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne          
88   Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom    0:05:29     
89   Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia    0:06:12     
90   Mirko Selvaggi (Ita) Astana          
91   Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri          
92   Grégory Rast (Swi) Team Radioshack          
93   Thomas Leezer (Ned) Rabobank          
94   Lars Boom (Ned) Rabobank          
95   Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank          
96   Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team          
97   Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team          
98   Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions          
99   Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team          
100  Cameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli          
101  Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto          
102  Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux          
103  Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto          
104  Anders Lund (Den) Team Saxo Bank          
105  David Millar (GBr) Garmin - Transitions          
106  Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team          
107  Marco Velo (Ita) Quick Step          
108  Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne          
109  Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom    0:10:07     
110  Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale          
111  Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha          
112  Daryl Impey (RSA) Team Radioshack          
113  Fumiyuki Beppu (Jpn) Team Radioshack          
114  Michael Schär (Swi) BMC Racing Team          
115  Peter Wrolich (Aut) Team Milram          
116  Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox          
117  Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox          
118  Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale          
119  Mathieu Claude (Fra) BBox Bouygues Telecom          
120  Stuart O'grady (Aus) Team Saxo Bank          
121  Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia          
122  Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions          
123  Paul Voss (Ger) Team Milram          
124  Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini          
125  Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto          
126  Allan Davis (Aus) Astana          
127  Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank          
128  Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank          
129  Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team          
130  Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri          
131  Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri          
132  Aristide Ratti (Ita) Carmiooro NGC          
133  Jure Kocjan (Slo) Carmiooro NGC          
134  Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone          
135  Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone          
136  Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi          
137  Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi          
138  Laurent Beuret (Swi) Carmiooro NGC          
139  Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli          
140  Eric Berthou (Fra) Carmiooro NGC          
141  Luke Roberts (Aus) Team Milram    0:10:18     
142  Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team    0:14:24     
143  Olivier Bonnaire (Fra) Française Des Jeux          
144  Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone          
145  Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana    0:17:17     
146  Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team          
147  Roy Sentjens (Bel) Team Milram          
148  Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo          
149  Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux          
150  Diego Caccia (Ita) ISD - Neri          
151  Daniele Ratto (Ita) Carmiooro NGC          
152  Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale          
153  Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli          
DNF  Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia          
DNF  Matthew Harley Goss (Aus) Team HTC - Columbia          
DNF  Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia          
DNF  Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia          
DNF  Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone          
DNF  Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone          
DNF  Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale          
DNF  Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli          
DNF  Sergey Renev (Kaz) Astana          
DNF  Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom          
DNF  Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom          
DNF  Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom          
DNF  Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom          
DNF  Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team          
DNF  Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team          
DNF  Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne          
DNF  Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne          
DNF  Raffaele Ferrara (Ita) Carmiooro NGC          
DNF  Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team          
DNF  Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team          
DNF  Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox          
DNF  Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox          
DNF  Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox          
DNF  Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox          
DNF  Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi          
DNF  Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi          
DNF  Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions          
DNF  Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions          
DNF  Svein Tuft (Can) Garmin - Transitions          
DNF  Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions          
DNF  Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri          
DNF  Bartosz Huzarski (Pol) ISD - Neri          
DNF  Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini          
DNF  Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo          
DNF  Wilfried Cretskens (Bel) Omega Pharma-Lotto          
DNF  Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto          
DNF  Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto          
DNF  Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step          
DNF  Maarten Wynants (Bel) Quick Step          
DNF  Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team          
DNF  Marco Bandiera (Ita) Team Katusha          
DNF  Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha          
DNF  Kim Kirchen (Lux) Team Katusha          
DNF  Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack          
DNF  Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank          
DNF  Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank

website statistics